Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Moje první cesta do Chorvatska vedla přes Itálii a Slovinsko.

Dostali jsme pozvání od cestovních kanceláří na cestu do Chorvatska. Majitelka našíCK rozhodla –„Pojedeme po vlastní ose. Musím se stavit v Itálii v Bibione, dohodnout ubytování pro letošní rok“.

200px-italy_location_map_svg_png.jpg

Vyrážíme malým autobuskem, celkem 8 osob. Mezi nimi i moje maličkost.

Je duben. U nás ještě leží sníh, ale jak jedeme dolů, je ho stále méně. A v Bibione samozřejně po sněhu ani památky. Šéfová jde vyřizovat ubytování na letošní sezonu a my ostatní se jdeme podívat na moře.

Bibione je přímořské letovisko v Itálii v regionu Benátsko, v provincii Benátky, jedno z nejoblíbenějších mezi českými turisty. Má asi 2000 stálých obyvatel, v létě se však jejich počet až zestonásobí. Bibione má 8 km dlouhou, mírně se do moře svažující písečnou pláž. Za toto může mořský proud v Jaderském moři, který při své cestě nahoru podél chorvatského pobřeží nabírá písek a po otočení dolů podél italského pobřeží se zase nánosu zbavuje.

bibione_plaz.jpg

Osmikilometrová pláž, atraktivní centrum plné obchůdků, nekončící zábava, dobrá dostupnost z Čech a v neposlední řadě také skutečnost, že v letovisku je slyšet češtinu ze všech stran – to je Bibione, jak ho známe. Moře s pozvolným vstupem do vody, to je ideální pro rodiny s dětmi nebo pro seniory.

Nebylo tomu tak vždy. Ještě před 50-ti lety bylo dnešní Bibione poměrně nehostinným koutem italského pobřeží. Teprve před 60 lety tu byly namísto bažin vysazeny stromy a další vegetace a země se začala zelenat. Po roce 1989 se začalo stavět – hotely, penziony, restaurace. Vše bylo levné, jen aby se sem přilákali turisté.

Ubytování v Bibione – to jsou prostorné a dobře vybavené apartmány, hotely. A večery, to jsou procházky ulicemi se stovkami obchodů. Můžete si dát pizzu, špagety, kávu, zmrzlinu nebo se jen tak procházet.

Z Bibione se pořádají zájezdy hlavně do Benátek, Terstu, Verony nebo Padovy. Oblíbené jsou i výlety lodí. V nedalekém Lignanu je Aquapark, zoologická zahrada i golfové hřiště.

http://www.bibione.com/vrtour/en/index.html

http://www.youtube.com/watch?v=_SpT7QMKZUc

Je odpoledne, všechno vyřízené, památky na tuto cestu (velké borové šišky a malé mušličky) uložené v krabici a my se konečně můžeme vydat na cestu do Chorvatska.

220px-trieste_canal-grande.jpg

 

Jedeme podél pobřeží směrem na přístav Terst, který leží na hranicích Itálie a Slovinska. Město díky své poloze bylo vždy důležitým přístavem. Po první světové válce se stal součástí Itálie a po roce 1945 sporným územím mezi Itálií a Jugoslávií. Po roce 1954 zóna A, tedy město Terst, připadlo Itálii a zóna B Jugoslávii.

dialnica-slovinsko.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyní nás čeká Slovinsko.

Slovinská republika, nacházející se na severu Jadranského moře, dříve bývala součástí Jugoslávie. Stejně jako další státy na Balkánském poloostrově se i Slovinsko může pyšnit jak krásnými horami, tak pěkným pobřežím. Zdejší část Alp, nazvaná Julské Alpy je populární pro milovníky vysokohorské turistiky.

znak.jpg

Hlavním a snad i nejvýstavnějším městem země je Ljublana (Lublaň) s kouzelnou architekturou, které dominuje Ljublanský hrad. 

http://www.youtube.com/watch?v=oyulT0_vFm8

 

Dalšími významnými Slovinskými městy jsou Maribor a Cejle.

 Metropolí Slovinska se Lublaň stala oficiálně roku 1963, nezávislé Slovinsko zde bylo vyhlášeno v červnu roku 1991. Je to největší a nejdůležitější slovinské město. Jedná se o ekonomické, politické i kulturní centrum země. Lublaň je centrem slovinské silniční sítě. Dostanete se z ní do všech částí země. Do června 2008 fungoval mýtný systém, který byl nahrazen dálničními známkami. Lublaň je propojena dálniční sítí s italskými městy Terst a Benátky, rakouskými městy Villach, Solnohrad, Štýrský Hradec a Vídeň a chorvatským Záhřebem.

Dalšími významnými Slovinskými městy jsou Maribor a Cejle.

Slovinské pobřeží, ležící u Jaderského moře, se táhne přibližně 47 kilometrů od hranic s Itálií k Chorvatsku. Až do konce první světové války byl hlavním slovinským přístavem Terst, ale protože se Terst stal Itálie, tak byl v roce 1957 založen přístav Koper, který byl l od té doby rozšířen. Další rozšíření přístavu je závislé na vybudování železničního napojení.