Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRACHATICE

prachatice.jpg

 

 

 

 Okresní město Prachatice je jedno z nejzdobnějších v jižních Čechách. Střed města s renesanční výstavbou byl vyhlášen městskou památkovou rezervací

Ve městě zůstaly zčásti zachovány hradby ze 14. století, které byly ve století 16. doplněny o druhý hradební pás s dělostřeleckými baštami. Součástí opevnění byla i bašta Helvít a mohutná gotickorenesanční Dolní brána, která se jako jediná ze tří dochovala do současnosti.

Nedaleko ní se tyčí nad Prachatice tzv. Žižkova skála. Jedná se o vypreparovanou křemennou žílu, z níž je pěkný výhled na město

Jednou z nejstarších staveb města je gotický děkanský kostel svatého Jakuba na náměstí, který byl založen a stavěn současně s městem.

Jádrem Prachatic je obdélné náměstí s barokní kašnou. Jeho dominantou je pseudorenesanční budova nové radnice postavená v letech 1902 - 1903. Hodnotná renesanční stará radnice pochází z let 1570 - 1571.

V městském jádru zůstala dochována řada pozdně gotických (druhá polovina 15. století) a renesančních (16. století) domů, z nichž mají mnohé průčelí zdobené náročnými sgrafity (Knížecí dům, Literátská škola, dům Žďárských a další).

V bývalém domě Žďárských na náměstí je dnes umístěno městské muzeum, které soustřeďuje sbírky orientované na historii města a přírodní zajímavosti.

Nedaleko náměstí při silnici k nádraží stojí mramorová plastika - největší sluneční hodiny v ČR.

Na jižním okraji města jsou bývalé lázně svaté Markéty

Prachaticemi a jejich okolím prochází řada naučných stezek. Prachatická větev Zlaté stezky tu začíná a dál sleduje trasu bývalé obchodní cesty. Přírodovědná stezka U Irů lípy prochází okrajem města. Naučný okruh Prachatické hradby obchází původní hradební systém města. Vyhlídková stezka Kolem Prachatic spojuje vyhlídková místa v okolí. Svatopetrská stezka je zaměřena především na historii města a blízkého okolí. Ve Zdenicích (asi 2 km východně od města) prochází první školní přírodní rezervací u nás naučná stezka Pod Vyhlídkou.


 

http://www.virtualtravel.cz/prachatice.html