Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. 1. 2012

Největší ostrov v Jaderském moři.Rozvoj ostrova po 2. světové válce byl podřízen rozvoji cestovního ruchu. Ostrov Krk je ostrovem slunce - má 2.500 slunečních hodin ročně.

http://www.virtualtravel.cz/chorvatsko/ostrov-krk.html

Každý, kdo přijíždí na ostrov se nevyhne obru mezi mosty. Jeho oblouk je druhý největší na světě. V konstrukci mostu je uložen ropovod, vodní potrubí, vedení elektřiny a telefonní kabely. Poprvé po něm přejeli motoristé 19.července 1980.

 Baška

Klub českých turistů Baška tu začal působit již před první světovou válkou a jeho místní organizace pod tímto názvem působí dodnes. Klub vytyčil, upravil a provedl značení 14 turistických cest, které vedou na nejmalebnější místa v kopcích nad Baškou. Jsou to poutavé, i když někdy fyzicky dost náročné výstupy (stoupání, kamenitý terén) Ostrov Krk je jediné místo v Chorvatsku s turisticky vytýčenými cestami. V roce 1911 otvírá Emil Geistlich hotel Baška. Byl to v té době největší hotel v Bašce, jeho lůžková kapacita byla třikrát vyšší než kapacita všech dosavadních hotelů v Bašce. Budova dosud stojí na pláži před dnešním hotelem Zvonimir Není mnoho lidí, kteří by se zapsali do paměti i srdcí obyvatel Bašky tak, jak se to podařilo MUDr. Zdeňce Čermákové, lékařce, která věnovala baščanům 42 let obětavé služby. Doktorica Zdenka, jak ji nazývali Chorvati, nebo slečna doktorica, jak ji nazývali Češi se stala legendou ještě za svého života. I dnes Vám pamětníci ochotně vypráví, že byla velmi obětavá, dobrá, nikdy nespala v posteli, ale vždy jen v lenošce a oblečená, aby mohla okamžitě jít tam, kde jí bylo potřeba. Dokázala prý v noci za bóry přejít přes Ham do Staré Bašky za dvě hodiny (zkuste to ve dne, za pěkného počasí). Byla prý jediným lékařem na Krku za první světové války a byla prý osobní lékařkou Charlotty Garigue Masarykové, manželky prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka

http://www.virtualtravel.cz/chorvatsko/ostrov-krk/baska.html

ZAJÍMAVOSTI OSTROVA KRK

 Ostrov Krk se nachází na ústřední 45. rovnoběžce.Největší výhoda této polohy se projevuje ve zvláštním příjemném podnebí – teplá a slunná léta a mírné zimy. Ostrov Krk je ostrovem slunce – má 2.500 slunečních hodin ročně. Ostrov Krk sloužil vzhledem ke své poloze jako strážnice a první opěrný bod. Roku 1822 rakouské úřady vyčlenily Krk z rámce Dalmácie a spolu s ostrovy Lošnij a Cres ho připojily přímo k monarchii. Rozvoj ostrova po 2. světové válce byl v prvé řadě podřízen rozvoji cestovního ruchu. Velmi důležité pro ostrov byla výstavba letiště, a to na plošině podol asi 7 km od mostu. První hotel v Bašce byl Zvonimír. Druhý hotel s názvem Baška dal postavit Emil Geistlich. Tvořila jej nízká přízemní budova přímo na pláži, každý pokoj měl převlékárnu a východ přímo na pláž – podle motta „z pokoje přímo do moře“. Budova stále existuje, původnímu účelu ale neslouží, je součástí restaurace. Na konci hlavní pláže v Bašce je nuda kemp Bunculuka. Pláž v Bašce „velika plaža“ je přírodní oblázková dlouhá 1.800 m vhodná pro rodiny s dětmi a neplavce. Teplota vody v letních měsících dosahuje až 25 stupňů. Jsou zde 3 přístupy pro invalidy.

 

Jeskyně Biserujka

byla objevena před více jak 100 lety. Jméno jeskyni dal poklad perel, který zde našli návštěvníci. Podle pověsti jej tam uschoval neznámý pirát. V chorvatštině biser znamená perla. Teplota v jeskyni je celý rok poměrně stálá 10 – 13 stupňů. Biserujka leží nízko pod zemským povrchem. vody, které se podílejí na tvorbě krápníků pochází výhradně z dešťových srážek.

 

První záznam o sudu

je známo, že staří Řekové a Římané používali na tekutiny hliněné nádoby – amfory. Ale právě v oblasti ostrova Krk, přesněji na malém ostrůvku Sv. Marko, z něhož vede jeden oblouk mostu na ostrov Krk, byl nalezen záznam o dřevěných sudech. Zápis učinil římský básník Marcus annacuns Lucanus (1.stol.) v eposu Pharsalia. Přu líčení bitev kolem ostrova Krk popsal, jak velitel Césarových oddílů nařídil vyhotovení vorů ze dřevěných sudů spojených řetězy a díky tomuto vynálezu zastavil nepřátelské lodě. Protože nikdy předtím nebyl psaný záznam o dřevěných sudech nalezen, lze se domnívat, že právě v této oblasti spatřily tyto nádoby světlo světa.