Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Naše cesta vede pobřežím dilů směrem na Rijeku. A to je další chorvatská oblast – chorvatské přímoří. Cesty jsou špatné, vytlučené díry.Autobusek poskakuje. Není radno mluvit, abychom se náhodou nekousli do jazyka. Takže po pravé naší straně je jaderské moře a vlevo nad městem Rijeka jeden z chorvatských národních parků RISNJAK. Národní park se rozkládá v západní části horského masivu Gorski kotar (západní část Dinárské horské soustavy) na ploše 64 km2. Chrání přírodu s typickými krasovými jevy, původní lesní porost typický pro tuto oblast, jeho flóru i faunu. Tato oblast je dobře přístupná, národním parkem byly vyhlášena v roce 1958. Jsou zde medvědi, vysoká zvěř, tetřívci a divočáci, vlci, divoké kočky a také rys, podle kterého je území pojmenováno.

Přijíždíme do RIJEKY., která je druhým největším městem na celém chorvatském pobřeží , největší chorvatský nákladní přístav a jeden z nejvýznamnějších přístavů. Je to dopravní křižovatka. V blízkosti Rijeky je vybudován tunel pohořím Učka, který podstatně zkrátil cestu autem z této oblasti do vnitrozemí Istrie i na západoistrijské pobřeží.

rijeka-4c0e0e66d0a05.jpg

Název města v češtině znamená "řeka". Klima je v Rijece subtropické s mírnými zimami a horkými léty. V létě se zde teploty běžně pohybují kolem 30°C. V zimě zde teplota většinou neklesá pod bod mrazu.

Nejvýznamější památkou je římskokatolický kostel svatého Víta (Katedrála Svetog Vida), patrona města. Uvnitř katedrály si pak můžete prohlédnout několik pěkne zpracovaných barokních soch. Na 135 metrů vysokém kopci nad městem Rijeka stojí 700 let stará svatyně zasvěcená Panně Marii. Sem po staletí přicházeli námořníci a prosili ji o ochranu na svých cestách před piráty, ale i před nemocemi.

Opouštíme město a jedeme stále dolů po pobřeží. Projíždíme městy Crikvenica, Selce, Novi Vinodolski, Senj, která patří mezi turistické destinace, navštěvované turisty od nás. Nesmím zapomenout také na další ostrovy této části Chorvatska. Po pravé straně ostrov Krk, Cres, Rab a ostrov Pag. Po levé straně míjíme další národní park Velebit, za ním ve vnitrozemí známý park Plitvická jezera.

NÁRODNÍ PARK SEVERNÍ VELEBIT je nejmladší národní park v Chorvatsku. Byl vyhlášen v roce 2000. Je dlouhý 140 km a má šířku 10 až 30 km. Pro Chorvaty je Velebit symbolem svobody. Botanikové tu napočítali 2700 rostlinných druhů, z toho 78 endemitů, tedy rostlin, které mimo toto horstvo nenajdeme nikde jinde na zeměkouli.

sev_velebit.jpg

Ten, kdo je chce seznámit blíže s touto lakolitou doporučuji vydat se po tzv. Premužićově stezce od severu k jihu. Tato vysokohorská stezka, nejkrásnější v celém masívu, je dlouhá 50 km. Je to cesta pro turisty, což znamená, že každý návštěvník, který je zvyklý se pohybovat v horském terénu, může bez problému tuto stezku absolvovat.

O neprostupnosti a nepřístupnosti této části Velebitu svědčí mj. i skutečnost, že zde v r. 1994 došlo k největšímu objevu chorvatského krasu v průběhu 20. stol. - k objevu nejhlubší chorvatské jeskyně, která je zároveň devátou nejhlubší na světě - Lukovy jeskyně .